Jak używać patelni grillowej? Praktyczny poradnik
Przede wszystkim nie bój się patelni grillowej!
Wiele osób nie jest przekonanych do patelni grillowej właśnie dlatego, że… obawiają się korzystania z niej! Cóż, wokół tego typu propozycji narosło wiele mitów. Najwyższa pora je obalić! Przede wszystkim nie bój się grillowania na patelni – to naprawdę nie jest trudne. Oczywiście przygotowanie idealnego steka niczym z najlepszej restauracji wymaga nieco wprawy, ale i to da się dopracować. Spójrz na to tak: na zwykłej patelni nie przygotujesz go wcale!
Jest jeszcze druga grupa osób, która wzbrania się przed zakupem, wychodząc z założenia, że patelnia grillowa to specjalistyczny sprzęt o wąskim zastosowaniu. Absolutnie nie! Na tym naczyniu przygotujesz nie tylko idealne mięso, np. soczystą karkówkę, ale również grillowane warzywa. Każdemu należy się nieco urozmaicenia diety. Co powiesz na takie propozycje:
• stek z odrobiną masła, a do niego grillowane cukinie i czerwona papryka,
• pierś z kurczaka z chińską mieszanką warzyw,
• czy grillowany ser halloumi z warzywami, czyli idealna propozycja dla wegetarian?
Gwarantujemy Ci, że tego typu naczynie sprawdzi się w kuchni każdego: od fanów steków, przez wegetarian, aż po wegan!
Jak smażyć na patelni grillowej?
Zacznijmy krok po kroku. Musisz pamiętać, że przed pierwszym użyciem należy odpowiednio przygotować patelnię – zgodnie z zaleceniami producenta. Odpowiednie wyczyszczenie jej i zahartowanie nie jest jednak trudne. Gdy już to zrobisz, pora na przygotowanie posiłku. Pamiętaj, aby nie nalewać na patelnię oleju, czy oliwy, bo naprawdę nie ma takiej potrzeby. Jeśli chcesz, możesz delikatnie posmarować prążkowane dno odrobiną tłuszczu za pomocą kuchennego pędzelka. Gdy to zrobisz, pora porządnie rozgrzać patelnię (jednak nie przesadź z tym!). Po wszystkim pod nagrzaną patelnią zmniejsz moc. Grube dno sprawi, że naczynie nie straci swojej temperatury, a nie ma sensu marnować energii. Teraz pora na ułożenie na niej składników!
Jeśli zastanawiasz się, jak smażyć na patelni grillowej, to odpowiedź jest bardzo prosta: bądź cierpliwy. Po prostu na bieżąco kontroluj stopień wysmażenia poszczególnych składników i nie staraj się przyspieszać tego procesu, ponieważ np. mięso może być bardzo suche. Jednocześnie, dzięki obecności prążkowanego dna, tłuszcz z karkówki, piersi z kurczaka, czy kiełbasy jest w stanie swobodnie ociekać. Nie musisz więc go dodatkowo podlewać. To nie tylko ułatwia sprawę, czyniąc danie pyszniejszym i bardziej soczystym, ale również jest dobre dla naszego zdrowia. Obiad z mniejszej ilości tłuszczu jest przecież dietetyczną opcją, która z pewnością ucieszy wszystkie osoby na diecie!
Jak używać patelni grillowej, aby jej nie zniszczyć?
Warto podkreślić, że samo czyszczenie patelni nie wymaga specjalistycznych środków – często wystarczy opłukanie jej i przetarcie ręcznikiem papierowym. Wszystko dlatego, że nie trzeba walczyć z uporczywym tłuszczem. Do tego, dzięki nieprzywieralnej powłoce, możesz być spokojny. Raczej nie będziesz musiał szorować spalonych kawałków jedzenia! Kolejna istotna informacja jest taka, że powinieneś szczególnie uważać na dno patelni. Szorowanie po niej ostrymi sztućcami nie jest dobrym pomysłem! Dobrze wiemy, że każdy na to uważa, jednak czasem zdarzy się przewrócić składniki widelcem… Najlepiej wyposażyć się w silikonową szpatułkę, która jest wygodna, również łatwa w czyszczeniu i nie rysuje powierzchni naczynia.
O przechowywaniu patelni grillowej już kiedyś napisaliśmy artykuł Możesz go przeczytać klikając tutaj. Warto się z nim zapoznać, aby Twoje naczynia służyły Ci dłużej! Na ten moment życzymy Ci powodzenia oraz oczywiście smacznego obiadu!